Podajniki wibracyjne – budowa i zasada działania
Podajniki wibracyjne mają bardzo wiele zastosowań w przeróżnych gałęziach przemysłu. Bardzo popularne są podajniki wibracyjne, które służą do transportu materiałów sypkich i urządzenia odbierające produkt (np. z silosu) w określoną wydajnością. Podajniki wibracyjne są często kluczowym elementem linii produkcyjnych, gdzie są wykorzystywane np. do automatycznego podawania części. W praktyce firmy dostarczające podajniki dostosowują oferowane przez siebie rozwiązania do potrzeb klienta, a gdy to konieczne, znacznie zmieniają ich konstrukcje.
Jak działa podajnik?
Najprościej mówiąc, podajnik pozycjonuje i orientuje materiał do stanowisk roboczych, wykorzystując jego bezwładność. Podajnik wibracyjny emituje drgania i wprawia nimi w ruch umieszczone na zasobniku elementy. Urządzenie działa dzięki elektromagnesom. To od intensywności ich pracy zależy prędkość podawania detali. Pierwsze podajniki wibracyjne napędzane były siłą ludzkich rąk i wykorzystywali je podczas swojej pracy górnicy. Obecnie wykorzystuje się je nie tylko w przemyśle wydobywczym, ale też spożywczym, chemicznym, przetwórczym, a nawet w recyklingu. Ogromną zaletą prostoty tego rozwiązania jest jego wysoka niezawodność i długa żywotność.
Rodzaje podajników
Podajniki wibracyjne mogą mieć różną budowę: cylindryczną, stożkową czy liniową. W naszej firmie podajniki wibracyjne okrągłe wykonujemy w technologii tworzyw sztucznych w oparciu o obróbkę ubytkową oraz druk 3D. Dzięki temu już na etapie projektowania możemy sprawdzić, jak działa dany podajnik i wyeliminować potencjalne punkty zacięć. Projektowane przez nas podajniki cechują się więc wysoką niezawodnością, ale też powtarzalnością. Co ważne, nasze produkty testujemy w dobowym cyklu, w warunkach zbliżonych do tych, w jakich będą pracować na linii produkcyjnej. Należy pamiętać, że żaden podajnik wibracyjny nie jest wysokoodporny na zmienną jakość dostarczanych komponentów czy obce części (np. fragmenty uszkodzonych detali). Aby podajnik pracował bezawaryjnie, bardzo ważna jest więc analiza czystości dostarczanych komponentów.