Czemu służy automatyzacja linii produkcyjnych?
Wymagania współczesnego, globalnego rynku i ogromna konkurencja, która na nim panuje wymuszają na firmach optymalizację procesów produkcji. W obliczu dostępnych technologii automatyzacja staje się standardem dla coraz liczniejszych gałęzi przemysłu. Przyjrzyjmy się temu jak automatyka przemysłowa zmienia sposób produkcji towarów, a jednocześnie umożliwia rozwój przedsiębiorstwa.
Automatyzacja linii produkcyjnych - główne przesłanki
Automatyka przemysłowa to przyszłość wszystkich firm zajmujących się produkcją masową. Zautomatyzowane linie produkcyjne zdecydowanie poprawiają wydajność, a jednocześnie obniżają koszt wytworzenia jednostkowego produktu. Czynniki te są niezbędne, aby utrzymać się na konkurencyjnym rynku. Maszyny zapewniają powtarzalną, wysoką jakość produktu i jego terminowe dostarczenie do odbiorców. Zastosowanie robotów przemysłowych sprzyja udoskonalaniu produktów i ich rozbudowywaniu, a co za tym idzie – poszerzaniu ofertę wytwórcy.
Zautomatyzowanie linii produkcyjnej wpływa także na poprawę bezpieczeństwa personelu, gdyż eliminuje ryzyko wypadków z udziałem pracowników. Profesjonalne projektowanie maszyn i urządzeń uwzględnia również ergonomię; pozwala w pełni wykorzystać potencjał oraz powierzchnię zakładu. Firmy specjalizujące się w automatyce przemysłowej oferują rozwiązania odpowiadające indywidualnym potrzebom odbiorców. Ich realizacje obejmują nie tylko linie automatycznego montażu czy maszyny do transportu elementów (jak np. podajniki wibracyjne czy przenośniki taśmowe). Zautomatyzowane są również procesy kontroli wyrobów. Chodzi m.in. o badanie szczelności, czy rezystencji gotowego produktu.
Automatyka przemysłowa. Inwestycja w jakość
Zautomatyzowanie hali to inwestycja długoterminowa. O opłacalności projektu decyduje dobór maszyn, poprawne zaprojektowanie linii, w której mają pracować, a także właściwy ich montaż oraz serwisowanie. Jakość komponentów, których buduje się park maszynowy bezpośrednio wpływa na awaryjność całego systemu,a co za tym idzie – jego wydajność oraz koszty utrzymania.